Rancangan Pengajaran Harian
1:
Mata pelajaran :
Matematik
Kelas :
Tahun 1 Arif
Tarikh : 10 November 2011
Masa :
11.30 pagi – 12.10 tgh (40 minit)
Bilangan murid :
20 orang
Bidang pelajaran :
Nombor Bulat (0-9)
Objektif pembelajaran :
Menama dan menentukan nilai.
Hasil pembelajaran: Di
akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:
A: Menguasai isi kandungan pelajaran
1. Menentukan
kuantiti bagi nombor yang disebut
menggunakan objek dan memadankan
kumpulan objek dengan nombor.
2. Membandingkan
dua nombor dan menyatakan hubungan ‘lebih daripada’ dan ‘kurang daripada’
3. Menyusun
kumpulan objek mengikut urutan tertib menaik dan menurun
B: Membina
kemahiran saintifik dan kemahiran berfikir
1. Memadankan kuantiti nombor dalam kumpulan.
2.
Menyusun nombor mengikut turutan menaik dan menurun berselang seli.
C: Mengamalkan
sikap saintifik dan nilai murni
1. Melibatkan diri secara aktif
berkumpulan.
2. Menjalankan aktiviti dengan
tertib dan bekerjasama di dalam kumpulan.
Konsep/prinsip/hukum/teori:
1. Nombor, bilangan, membilang, banyak, sedikit,satu, dua, tiga, empat lima, enam,
tujuh lapan, sembilan, sepuluh urutan,
tertib, menaik, menurun.
2. Menamakan nombor
a.
Membilang
objek
b.
Menamakan
nombor
Bahan, peralatan dan bahan sumber:
1. Kad
nombor ( 1 hingga 9)
2. Kad
gambar ( 1 hingga 9)
3. Garisan
nombor (berskala tanpa nombor)
4. Lembaran
kerja
Bagi aktiviti pengukuhan:
1. Kad nombor (1 hingga 9)
2. Gam
3. Kertas manila kad
4. Pen marker
Langkah berjaga-jaga:
Memastikan alatan yang dibilang
tidak mengandungi bahan toksik atau tajam dan merbahaya kepada keselamatan.
Pengetahuan sedia ada:
Murid telah mengenal angka dari
pengalaman melihat nombor yang ada di persekitaran.
Murid telah mempelajari
konsep 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 menggunakan gambar dan sebagainya juga telah
menguasai konsep perbandingan banyak dan sedikit.
Fasa
|
Isi Kandungan
|
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
|
Nota
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Permulaan/
Mencungkil idea
(5 min)
|
Membezakan kumpulan objek banyak dan sedikit
|
Guru bernyanyi
bersama murid lagu “Anak Ayam”.Murid
membilang daun yang kering pada kertas manila kad.Guru bersoal jawab dengan
murid mengenai kumpulan objek banyak dan sedikit.
|
Murid memberi respon dengan bernyanyi bersama-sama dengan
penuh semangat sambil bertepuk tangan.
|
Strategi/
Teknik:
Penyoalan seluruh kelas.
Menyanyi.
|
Menstruktur/ Menstruktur semula
(20 min)
|
Menyusun
nombor secara tertib menaik dan menurun
|
Guru melekatkan kad nombor
di papan putih. Guru memperkenalkan garis nombor kepada murid. Guru meminta murid membilang satu- satu
mengikut urutan menaik dan urutan menurun.
AKTIVITI PEMULIHAN:
Murid menyusun kad nombor mengikut urutan
menaik dan urutan menurun.
AKTIVITI PENGUKUHAN
Minta murid melekatkan kad nombor dengan kemas
dan cantik di atas kertas manila kad serta mengunting nombor mengikut turutan
menial dan menurun. Pamerkan hasil kerja murid di papan kenyataan.
Debriefing
Taksir kefahaman secara lisan – Murid yang telah menguasai
maju ke fasa aplikasi, manakala murid yang tidak dapat menguasai, diberi
bimbingan berterusan oleh guru dalam kumpulan yang sama dan diberi penerangan
yang jelas.
|
Murid membilang objek mengikut urutan menaik dan menurun
Aktviti Pemulihan: murid menyusun nombor mengikut urutan
menaik di dalam kumpulan kecil.
|
Strategi/
Teknik:
Aktiviti inkuiri dalam kumpulan
Sikap saintifik dan nilai murni:
Penglibatan aktif
Menghargai masa
|
Aplikasi Idea
(10 min)
|
Tulis
nombor dan minta murid membilang
satu-satu secara tertib menaik dan menurun.
(lampiran 1)
|
Murid-murid menulis nombor mengikut urutan menaik dan
menurun
|
Strategi:
Perbincangan kumpulan dan
Sumber pengajaran: lembaran kerja
|
|
Refleksi/
Penutup
(5 min)
|
Taksir kefahaman
murid dengan memberi bimbingan membuat generalisasi pengajaran guru
berdasarkan lembaran kerja yang diberikan.
Murid
menyiapkan lembaran kerja (lampiran 2)
|
Murid
menyiapkan lembaran kerja
|
Strategi:
Penyoalan keseluruhan kelas
Sumber pengajaran:
Lembaran kerja
|
·
Penaksiran
dan penilaian hasil pembelajaran
Rancangan
Pengajaran 2: Menamakan dan menentukan nilai
Fasa 1: Soal jawab lisan/Demostrasi guru
Fasa 2: Pemerhatian. Murid melakukan aktiviti.
Fasa 3:
Menjawab soalan menggunakan lembaran kerja (Lampiran 1).
Fasa 4:
Refleksi pembelajaran (Lampiran 2).
yg ni tuk kssr ke?
ReplyDeleteterima kasih..maklumat yg sangat membantu saya untuk membuat rph..
ReplyDeleteTq
ReplyDelete